неділя, 6 квітня 2008 р.

Небезпечний секрет сковорідки


У кожного із нас на кухонному господарстві є бодай одна сковорідка із тефлоновим покриттям. Кожні 2-3 роки, коли чудодійний шар стирається, ми йдемо до магазину і купуємо нову, ще зручнішу, ще кориснішу. Багато хто чув краєм вуха про шкоду від тефлонового посуду, проте апетитний і здоровий вигляд яєшні, підсмаженої на такій сковороді, жодним чином не в»яжеться зі шкодою для здоров»я. В чому ж полягає небезпечний секрет сковорідки?

С-8

Тефлон при нагріванні вище 200 градусів Цельсія виділяє токсичну «перфтороктанову» кислоту, або скорочено - С-8. Навіть мінімальна кількість цієї кислоти, потрапляючи із повітрям в організм птаха, вражає його дихальну систему, і призводить до смерті за кілька хвилин. Потрапляючи в організм лабораторних щурів, С-8 спричиняє у них злоякісні пухлини, може спричинити мутації потомства. Речовини, які виділяються із тефлону можуть збільшити ризик ожиріння, інсулінові проблеми і рак щитовидної залози. Окрім цього, тефлон загрожує принаймні девяти видам клітин, котрі регулюють імунну систему організма.

Компанія DuPont

Торгову марку Teflon придумали ще в 1938 році, а 1946 вже продавався перший посуд. Компанія DuPont, якій належить торгова марка, за останні 40 років видала ліцензій на продаж свого тефлонового посуду більш ніж на 40 млрд доларів. У виробництві тефлонового покриття досі використовують С-8. В січні 2006 року DuPont погодилася прибрати залишки C-8 зі своїх підприємств до 2015 року, але не пообіцяла повністю припинити його використання.

Судові позови

Тоді, у 2006 році компанії DuPont загрожував найбільший в історії США штраф за приховування інформації про використання у своєму посуді небезпечної речовини. Ініціаторами позову проти хімічної компанії стало американське агенство з охорони навколишнього середовища (ЕРА). Чиновники звинуватили корпорацію в тому що «протягом 20 років вона не розголошувала дані про використання в тефлоні канцерогенних хімічних сполук,а також той факт, що токсини викидалися до водойм поблизу завода в штаті Західна Вірджинія».

Секретний хімікат

Сама DuPont ще в 1981 році, з«ясувала, що при нагріванні вище 360 градусів Цельсія, тефлон починає виділяти токсини, що викликають онкозахворювання у щурів. Але оприлюднити цю інформацію не наважилась. Коли ж про це дізналися в Агенстві з охорони навколишного середовища, чиновники подали позов на астрономічну суму – 5 млрд. доларів. Адже компанія брехала покупцям, щоб не втратити престижу своєї продукції. Були дані, що хімікат знайшли в крові вагітної співробітниці заводу і навіть у її новонародженого малюка.

Легко відмазалися

Від DuPont вимагали, щоб ці кошти були направлені на заміну у мільйонів людей сковорідок і каструль, попередження про небезпеку, а також створення фондів для медичного нагляду з дослідженнями канцерогенних якостей тефлону.

Компанія погодилася виплатити штраф розміром 10 млн доларів, а також виділити 6 млн на екологічні проекти. Це був найбільший екологічний штраф в історії США. Загалом, примирення DuPont і EPA було вигідним сторонам конфлікту. Корпорація відбулася малими грошима, а ЕРА отримала величезні кошти на дослідження. Проте, незважаючи на згоду виплати штрафів в DuPont досі не визнають, що С-8 шкідлива для людей.

До речі, корпорація практично завжди намагається не доводити справу до суду. Наприклад, в 2004 році DuPont сплатила107 млн. доларів американцям, котрі подали колективний позов проти корпорації, в якому стверджували, що С-8 загрожує людському здоров»ю.

Тефлон чи не Тефлон

Тож, наступного разу, коли завітаєте до магазину за новим посудом, добре проаналізуйте асортимент пропонованих вам товарів. Можливо, замість звичних і зручних тефлонових сковорідок і каструль, можна підібрати не менш якісний керамічний чи металевий посуд.

Врешті, на кухонній полиці, кожен із нас тримає свою "стареньку, мамину, чавунну"...про всяк випадок.

1 коментар:

ЖАН сказав...

Оце на тобі на чому ж тепер мені готувати =)